• Pokój bez książek jest jak ciało bez duszy.....

          • 23.04 to Światowy Dzień Książki.........

            Czytanie, jak mówią znani, jest najlepszą rzeczą w życiu człowieka. U nas były cytaty o wartości czytania......

            .....oraz zaczytana przerwa.....

            Każdy mógł sobie poczytać.....

            ......bo Książki wywędrowały z biblioteki....czytajmy,bo warto

          • Koziołek Matołek

          • W Pacanowie kozy kują...

                           W środę 17 kwietnia 2024r. odwiedził naszą szkołę Teatr Art Concept z Radomia z przedstawieniem pt. "Koziołek Matołek" na motywach bajki Kornela Makuszyńskiego.

            Uczniowie z kl. 0-III z dużym zainteresowaniem śledzili przygody Koziołka, który wyruszył w świat szukając drogi do Pacanowa. Koziołek przemierzając świat odwiedził egzotyczne kraje, przebywał na dworze cesarskim, uczył się chińskiego, zaklinał węże, spotkał Indian i przy tym przeżył wiele emocjonujących przygód – groźnych, śmiesznych i pouczających. Tytułowy bohater mimo swojego imienia, podczas wyprawy wykazywał się sprytem i pomysłowością co wprowadzało dzieci (i nie tylko) w dobry humor.

                          Dzieci oglądały spektakl z zafascynowaniem czego dowodem był głośny śmiech w komicznych sytuacjach i gromkie brawa dla aktorów. Wykonywały również różne zadania poznając polskie przysłowia o kozach. Na zakończenie wszystkie dzieci podkuły Koziołka.......

            .......i dołączyły do Klubu Koziołka Matołka otrzymując stosowne pieczątki.

          • Chemia leczy, buduje, ale i smrodzi i truje, ba niekiedy morduje :-)

          • ....jest pełna tajemnic. Nasz ósmoklasista Michał posiadł te tajemnice i zmiótł wszelkie laury w konkursie kuratoryjnym z chemii na szczeblu szkolnym oraz rejonowym. Gratulacje należą się Michałowi za wyniki, które zdobył własną ciężką pracą. Jesteśmy dumni ..... 

             

             

          • .....w zimnej Islandii

          • Już po raz kolejny odwiedził naszą szkołę przedstawiciel Grupy Trzask pan Dariusz Rachecki i 10.04.2024 roku odbywaliśmy razem z nim wirtualną podróż do Islandii.

            Odkrywaliśmy jej tajemnice i podziwialiśmy piękne krajobrazy. Urzekły nas cuda natury, jak i potomkowie Wikingów, którzy zamieszkują tę malowniczą wyspę. Na uwagę zasługuje fakt, że ich język jest hermetyczny -zamknięty i przetrwał ostatnie 1000 lat w niezmienionej formie, więc mieszkańcy wyspy mogą bez problemu czytać stare sagi. Islandię, w której mieszka 380000 mieszkańców odwiedza co roku milion turystów, którzy oglądają monety z wizerunkiem różnych gatunków ryb, lodowce, najpiękniejsze wodospady, np. Złoty Wodospad

            ......i gejzery wulkany, maskonury. Ciekawostką jest, że w  szkole uczniowie biorą udział w akcji ,,Ratujmy maskonura!". W czasie opowieści i pokazu dowiedzieliśmy się, w jaki sposób mieszkańcy wykorzystują energię geotermalną, jak smakuje sfermentowany rekin grenlandzki, ile kosztuje bochen chleba? Zdziwiliśmy się, kiedy okazało się, że słowo owca znaczy to samo co pieniądze. Na dodatek na wyspie owce są bardzo szanowane i dba się o nie szczególnie

            ........ponieważ z wełny wykonuje się ciepłe, miękkie swetry.....

            Na 1 mieszkańca przypadają 2-3 owce. Trzeba dodać, że panuje tam dzień i noc polarna. Przez pół roku krótka noc, a zimą cały czas ciemno. Klimat również nie rozpieszcza - 14 - 15 stopni C uznawane jest przez Islandczyków za upał. Konie, a raczej kucyki są takie same, jak 1000 lat temu, nie wymieszały się z żadnymi innymi. Największym miastem jest stolica, w której mieszka 36% mieszkańców. Największą zaś grupą etniczną po grupach islandzkich są Polacy - jest ich ponad 20 000. Islandia to piękny przyrodniczo kraj, który zachwyca i zaprasza. Ma jednak coś, co odstrasza - wysokie ceny i dość surowy klimat. Jak stwierdził pan Dariusz - warto odwiedzić ten kraj, ale mieszkać raczej nie.

          • Biznes ;-)

          • W dniu 21 marca w naszej szkole odbył się kiermasz rzeczy używanych, w ramach rozwijania przedsiębiorczości wśród uczniów należących do SKO.

            Taki kiermasz to sposób na rozsądne gospodarowanie przedmiotami, które uczniowie posiadają na własność, ale już z nich nie korzystają.

            Często jesteśmy w posiadaniu takich przedmiotów, są to np. gry komputerowe książki, zabawki, maskotki. Ciężko jest nam je wyrzucić bo dostrzegamy w nich wciąż nieprzemijającą wartość, z drugiej zaś strony zupełnie już z nich nie korzystamy.

          • Pi .....

          • 14 marca liczba Pi obchodzi swoje święto.

            Datę wybrano nieprzypadkowo - w Stanach Zjednoczonych zapisuje się ją jako 3.14, co stanowi jej przybliżoną wartość. 

            Liczba π lub ludolfina, to stała matematyczna, która określa stosunek długości obwodu koła, do długości jego średnicy.

            W naszej szkole również obchodziliśmy to ważne święto. W tym dniu lekcja matematyki wyglądało zupełnie inaczej. W klasie przygotowano kąciki z różnymi „atrakcjami”. Uczniowie mogli rozwiązywać zagadki logiczne, rebusy, sudoku, itp.

            Święto Pi, niewątpliwie, miało walory dydaktyczne, ale to także ciekawy sposób uatrakcyjnienia naszego szkolnego życia.

          • Palmy wielkanocne

          • Dziś odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród

            .....za udział w konkursie palm wielkanocnych "Kwiecista Droga"

          • Zima ..... wystarczy, trzeba przegonić

          • ....i tak też, jak co roku, nasze Maluszki pogoniły paskudną Zimę.....od Przedszkolaka.......

            ......do Trzeciaka.....

            ......wszyscy z falami Łęgu do morza precz Zimę posłały

          • Światowy Dzień Poezji

          • 21 marca2024 obchodzimy Światowy Dzień Poezji. Nasi uczniowie wzięli udział w konkursie poetyckim  w zwiazku z Rokiem Czesława Milosza w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Jaroslawiu.

            Laureatami przekładu intersemiotycznego zostali Amelia i Szymon.

            Pierwsze miejsce w konkursie recytatorskim z wierszem Cz. Miłosza "Który skrzywdziłes" zajęła Emilka.

            Uczestnikom i zwycięzcom serdecznie gratulujemy

          • Poezją pisany świat

          • Dnia 15 marca 2024 r. uczennice naszej szkoły: Wiktoria (kl I), Aleksandra
            (kl II), oraz Kornelia i Zosia (kl VI) brały udział w kolejnej edycji Gminnego Konkursu Recytatorskiego, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Radymno.

            Uczestnictwo w konkursie przyniosło wielką satysfakcję zarówno Zosi (kl.VI), która otrzymała 1 miejsce.....

            .......jak i wszystkim, którzy postanowili podjąć wyzwanie i zaprezentować swoje interpretacje literackich dzieł. 

            Jednak nie tylko uczniowie cieszyli się z sukcesu tego wydarzenia. Nauczyciele, którzy angażowali się w przygotowania uczniów, również odczuwali satysfakcję z widocznych postępów i osiągnięć swoich podopiecznych.

            Konkurs recytatorski nie tylko umożliwił uczniom wyrażenie swoich talentów, ale także podkreślił rolę sztuki i literatury w procesie edukacyjnym. Niech ta radość i inspiracja towarzyszą nam w kolejnych wydarzeniach kulturalnych i artystycznych!

          • Dzień Kobiet

          • Dzień Kobiet to wyjątkowe święto, które jest obchodzone prawie na całym świecie, w naszej szkole również. To okazja, aby radośnie, z przymrużeniem oka- wierszem, piosenką, skeczem oraz tańcem uczcić tę wyjątkową, fascynującą, wielowymiarową, trudną do ogarnięcia i zdefiniowania istotę, która wywiera ogromny wpływ na wszystkie dziedziny naszego życia. 8 marca 2024 roku w lekkim i humorystycznym programie artystycznym  przygotowanym przez uczniów klasy VI, VII i VIII mieliśmy okazję przyjrzeć się planom, marzeniom, oczekiwaniom, życiu codziennemu kobiety, która jest :,, Zdradliwa i wierna i dobra i zła. I rozkosz i rozpacz i uśmiech i łza. I anioł i demon i upiór i cud. I szczyt nad chmurami i przepaść bez dna. Początek i koniec".

            Nasi uczniowie włączyli się również w wydarzenia gminnego Dnia kobiet, pod hasłem: "Kobieta jest jak zdrowie"... poprzez zaprezentowanie programu artystycznego. Niemałą atrakcja było spotkanie z Elvisem Presleyem:)

          • Dinozaury nas nie zezarły :-)

          • Choć dinozaury dawno już wyginęły, to nie przestają fascynować ludzi.

            Święto tych prehistorycznych stworzeń obchodzone jest corocznie 26 lutego w ramach Światowego Dnia Dinozaura. Nasi najmłodsi uczniowie, w ramach obchodów tego święta, mieli okazję nie tylko poznać wiele ciekawych informacji na temat dinozaurów, ale również pobawić się w park jurajski i wykonać ciekawe fotografie.

          • Nabór 2024 - 25

          • Szanowni Rodzice

            .......informujemy, że w dniu 18 marca 2024 r. zakończył się I etap naboru do oddziału przedszkolnego oraz klasy I naszej szkoły. Po analizie wniosków, Komisja rekrutacyjna informuje, że wszystkie wnioski zostały pozytywnie rozpatrzone, zaś  lista wstępnie zakwalifikowanych dzieci do oddziału przedszkolnego oraz uczniów do klasy 1 w roku szkolnym 2024/2025 dostępna jest  na tablicy ogłoszeń  w szkole.

            Rodzice zakwalifikowanych dzieci są zobligowani do złożenia Potwierdzenie Woli zapisu dziecka do oddziału przedszkolnego oraz do klasy I w terminie do 29.03.2024r.

            Odpowiednie druki są dostępne on-line, u wychowawców oraz w sekretariacie szkoły. 

            Podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych nastąpi w przypadku poszczególnych oddziałów przedszkolnych oraz klasy 1 w dniu 4 kwietnia 2024 r.

            Potwierdzenie_woli_zapisu_dziecka_klasa_I_2024-2025.pdf

            Potwierdzenie_woli_zapisu_dziecka_OP_2024-2025.pdf

            Dyrektor Szkoły

            Anna Michalska

          • Mediacje ......

          • W piątek,15.03 uczennice naszej szkoły...Zuzia, Amelka i Kinga

            .......wraz z nauczycielką p.Renatą Iwańską wzięły udział w Regionalnym  Kongresie  Mediatorów Szkolnych i Rówieśniczych w Zespole Szkół Spożywczych i Biznesowych w Jarosławiu.

                Dziewczyny brały udział w warsztatach komunikacyjnych w oparciu o różne gry.

            Do tego nie ominęły Ich pyszne przekąski przygotowaneh przez uczniów ZSiB w Jarosławiu, w tonacji zielonej z okazji Dnia św. Patryka. Było pysznie i inspirująco.

          • Hołd

          • Nie od dzisiaj wiemy, że pamięć i szacunek przodków są fundamentem wspólnoty narodowej. Tak więc w trosce o właściwe funkcjonowanie naszej wspólnoty oraz w celu złożenia hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji, 1 marca 2024 roku z okazji Narodowego Dnia ,,Żołnierzy Wyklętych" w szkole odbył się uroczysty apel  upamiętniający pamięć poległych.

             Na uroczystości obecny był poczet sztandarowy, który podkreślił powagę wydarzenia. Uczniowie aktywnie zaangażowali się w przygotowanie oraz przebieg akademii, prezentując wzruszające teksty i opracowania na temat bohaterów narodowych. Wspólnie oddaliśmy hołd tym, którzy mimo prześladowań i niebezpieczeństw pozostali wierni ideałom wolności i niepodległości. To wyjątkowe spotkanie, ma na celu umacniać więzi narodowe oraz inspirować do dalszej pielęgnacji pamięci o tych, którzy poświęcili swoje życie dla ojczyzny. Część artystyczną wykonali uczniowie klasy V, a piękne pieśni zaśpiewały dziewczynki z klasy VI.

            Następnie ks. proboszcz Robert Łuc, pani dyrektor Anna Michalska oraz wszyscy zgromadzeni pomodlili się w ich intencji. Żołnierze Wyklęci dali wielkie świadectwo męstwa i postawy patriotycznej, stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRS. Walcząc z siłami nowego agresora nazywani byli ,,bandami reakcyjnego podziemia". Z kolei osoby działające w antykomunistycznych organizacjach, określano mianem ,,wrogów ludu" . Mobilizacja i walka Żołnierzy Niezłomnych była pierwszym odruchem samoobrony polskiego społeczeństwa przeciwko sowieckiej agresji i narzuconym siłą władzom komunistycznym, ale też przykładem najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali europejskiej. Dzięki  zaangażowaniu Pani E. Domszy i przygotowaniu uczniów, możemy uczcić przekazywać historię kolejnym pokoleniom.

          • Następny etap......

          • 5 marca w parafii N.S.P.J. w Radymnie odbył się dekanalny etap Konkursu Biblijnego dla Szkół Podstawowych Archidiecezji Przemyskiej "Uczestniczę we wspólnocie Kościoła".

            Naszą Szkołę reprezentowali 4 uczniowie: Zosia i Emilia z klasy VI, Martyna z klasy VII oraz Ignacy z klasy IV.

            Test zawierał 24 pytania o wysokim stopniu trudności i trwał 40 minut. Po sprawdzeniu prac okazało się, że dwa pierwsze miejsca padły łupem naszych uczniów: Ignaś i Emilka uzyskali 30 punktów na 35 możliwych.

            O kolejności miejsc zadecydował wynik z pierwszego etapu. Dwie pozostałe uczennice również uplasowały się w ścisłej czołówce Zosia 4 miejsce punkt straty do podium i Martyna 6 miejsce 3 punkty straty. Serdecznie gratulujemy  naszym reprezentantom  znakomitych wyników i ogromnej wiedzy jaką się wykazali. I kibicujemy Ignasiowi i Emilce, którzy awansowali do finału, który odbędzie się w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu 25 kwietnia 2024 roku.

          • Wielcy Polacy

          • W dniu 24 lutego 2024 roku w parafii pw. N.M.P. Królowej Polski w Jarosławiu odbył się II etap olimpiady o wielkich polakach - bł. rodzinie ulmów - archiprezbiteratu Jarosławskiego.

            Naszą szkołę reprezentowali uczniowie kl. VII: Zuzanna, Martyna oraz kl. VIII Marcin.

            Dziękuję bardzo uczniom za przygotowanie się, udział i reprezentowanie naszej Szkoły

             

             

  • Galeria zdjęć

      brak danych