• czas na "rentgen" w plecaku :-)

• Mamo / Tato - zważ dziecko ;-)

..... tak, tak, masa plecaka wraz z zawartością

nie powinna być większa niż 15% masy dziecka !!!!!

.....czyli gdy nasza pociecha waży np. 25 kilo, to plecaczek max ważyć może .... 3,7 kg !!!! Gdy waży np. 40 kg to plecak max 6kg !!! ale to max.....Rodzice, sprawdźcie to.

Ważne jest, jeszcze - miękkie, szerokie szelki, sztywna tylna ścianka, przegrody w środku (dają większą kontrolę nad "naukowym bałaganem" ;-)

Inna sprawa - dobór zeszytów, czyli grube/cienkie zarówno zeszyty jak i ich okładki (u Mazepy to nie zadziała, bo on ma jeden zeszyt na wszystkie lata z danego przedmiotu ;-) .....sorry), NIEZBĘDNE przybory, czyli nie biegamy cały tydzień z farbami w plecaku, podręczniki/ćwiczenia tylko te, które są w danym dniu potrzebne (dzieci często nie wyciągają, bo i "po co?"..... )

Problemy z kręgosłupami i stawami to już nie domena "dziadków" tylko coraz więcej dzieci zaczyna się z tym borykać ..... a boleć będzie za kilkanaście lat i to nieodwracalnie wtedy. JUŻ zadbajmy o spokój naszych pociech.

Pozdrawiam - szkolny biolog